Відомо скільки зекономила стоматполіклініка Рівного після встановлення сонячної електростанції

Протягом останніх років Україна активно переходить на використання альтернативних джерел живлення. У Рівному зберігається тенденція встановлення СЕС на об’єктах критичної інфраструктури. Що наразі з проєктів реалізовано, які потреби покриває зелена енергетика та на дахах яких медзакладів незабаром можуть з’явитися сонячні електростанції – читайте далі.
В умовах постійної загрози ракетних обстрілів, руйнувань та пошкоджень енергетичної інфраструктури, українські міста переходять на зелену енергетику. Рівне – не виняток. Особливо це стосується сонячних електростанцій, які почали встановлювати на будинках, підприємствах, і вже активно залучаються кошти для забезпечення ними критичних об’єктів – таких, як медзаклади.

Одним із уже реалізованих прикладів у Рівному є сонячна електростанція на даху КНП «Міська стоматологічна поліклініка», що знаходиться на вул. Соломії Крушельницької. Роботи з її встановлення проводилися ще восени 2023 року на умовах співфінансування за кошти міського бюджету та Посольства Федеративної Республіки Німеччина. Загальна вартість склала понад 2,8 мільйона гривень.

Як зазначили у Департаменті економічного розвитку, за кілька місяців коштами місцевого бюджету, а це понад 1,6 мільйона гривень, було проведено капітальний ремонт покрівлі. На реконструкцію самої системи електропостачання шляхом встановлення сонячних панелей залучили понад 800 тисяч гривень грантових коштів та близько 340 тисяч – із місцевого бюджету.
Враховуючи, що від початку введення її в експлуатацію минув вже майже рік, ми поцікавилися наскільки альтернативна генерація ефективна в умовах постійних відключень світла та які потреби завдяки цьому вже вдалося покрити.

Так, СЕС, що на даху стоматполіклініки, має потужність 33,5 кВт та виробіток нею електроенергії покриває 22% від загальної потреби комунального закладу. Найменше, а саме 3% від спожитих 8 189 кВт, було покрито у грудні 2023 року. Найбільше – 49% сонячної енергетики – вироблено у травні. Тоді лікарня спожила 7 530 кВт, із них якраз 3 670 кВт забезпечила сонячна електростанція. Однак, більші потреби наразі закриває мережа електропостачання, особливо у зимовий період.

Якщо ж говорити про економію, за час роботи сонячної електростанції для власного споживання вироблено 17,8 тисяч кВт електроенергії. Цим вдалося зекономити 120 тисяч гривень з місцевого бюджету. До того ж, це певною мірою мінімізує навантаження на енергомережу в умовах постійних відключень.
Водночас, це не єдиний проєкт, який втілено на Рівненщині за підтримки ГО “Екоклуб”. Улітку 2023 року СЕС встановили і на даху Дубенської міської лікарні з потужністю у 43,6 кВт. Вона покриває близько третини потреб медзакладу.

Крім цього, у 2024 році планується ще кілька змін у медзакладах Рівного. Зокрема, хочуть облаштувати фотоелектричну станцію для КНП «Міська лікарня №2» та провести реконструкцію системи електропостачання терапевтичного, хірургічного та патологоанатомічного відділень КНП «Центральна міська лікарня».

Надалі також передбачається встановлення СЕС на дахах загальноосвітніх навчальних закладів. Як повідомили в Департаменті економічного розвитку, наразі вже проводиться підбір об’єктів та здійснюється пошук джерел фінансування. Йдеться про гранти, кредити від міжнародних фінансових організацій тощо.

Додамо, що для встановлення сонячних електростанцій на будівлях бюджетної сфери діє Програма енергозбереження в Рівненській міській територіальній громаді на 2022-2025 роки «Тепле місто». До неї входять й енергоефективні проєкти, які реалізуються із залученням грантового фінансування. Для цього відбувається пошук грантових коштів та береться участь у конкурсах. У разі перемоги, з переліку бюджетних установ, які внесені в загальну базу будівель, обирається найбільш відповідний об’єкт в якому і будуть впроваджувати нові зміни.

















